| Smartphone | No |
|---|---|
| Keypad Type | Alphanumeric |
| Removable Battery | Yes |
| SMS | Yes |
| Keypad | Yes |
| Voice Input | No |
| Predictive Text Input | Yes |
| User Memory | 32 |
| Series | BOLD |
| Battery Capacity (mAh) | 850 |
| Battery Type | Li-Po |
| Dual Battery | No |
| Brand | Snexian |
| In The Box | 1 Handset, 1 Battery, 1 USB Cable |
| Model Number | BOLD 777 |
| Model Name | BOLD 777 |
| Color | Blue |
| Browse Type | Feature Phones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | No |
| OTG Compatible | No |
| Headset Present | No |
| Phablet | No |
| Width | 26 mm (2.6 cm) |
| Depth | 16 mm (1.6 cm) |
| Height | 65 mm (6.5 cm) |
| Weight (g) | 75 |
| Display Size | 1.52 cm (0.6 inch) |
| Resolution | 120 X 240$$Pixels |
| Operating System | 1.77 |
| Processor Brand | NA |
| Primary Clock Speed (MHz) | 0.1 |
| Internal Storage (MB) | 32 |
| RAM (MB) | 32 |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Primary Camera Available | No |
| Secondary Camera Available | No |
| Network Type (G) | 2 |
| Supported Networks | GSM |
| 3G | No |
| Micro USB Port | Yes |
Additional Information




















Reviews
There are no reviews yet.