| Battery Capacity (mAh) | 7000 |
|---|---|
| Width | 74.99 mm (7.5 cm) |
| Depth | 7.96 mm (0.8 cm) |
| Height | 158.16 mm (15.82 cm) |
| Weight (g) | 191 |
| Display Size | 16.69 cm (6.57 inch) |
| Resolution | 2372 x 1080 Pixels |
| Resolution Type | Full HD+ |
| HD Game Support | Yes |
| Operating System | Android 15 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Type | Dimensity 7300 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed (GHz) | 2.5 |
| Secondary Clock Speed (GHz) | 2 |
| Primary Camera | 50MP + 2MP |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 32MP Front Camera |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | 4K 30 FPS high-resolution video recording |
| Image Editor | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Smartphone | Yes |
| User Interface | ColorOS 15 |
| Removable Battery | No |
| MMS | Yes |
| Graphics PPI (ppi) | 397 |
| Browser | Google Chrome |
| DLNA Support | Yes |
| Audio Formats | MP3, AAC, AMR, APE, OGG, FLAC, WAV, MIDI, WMA |
| Brand | OPPO |
| In The Box | Handset, Charger, USB Data Cable, Sim Ejector Tool, Quick Guide, Protective Case |
| Model Number | CPH2763 |
| Model Name | F31 Pro 5G |
| Color | Space Grey |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Quick Charging | Yes |
| Headset Present | No |
| Charging Time | 61 |
| Phablet | No |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Video Call Support | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Internal Storage (GB) | 128 |
| RAM (GB) | 8 |
| Network Type | 2G, 3G, 4G, 4G VOLTE, 5G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G VoLTE, 5G, CDMA, GSM |
| 3G | Yes |
| GPRS | Yes |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | USB 2.0 (Type C) |
| Bluetooth Support | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| NFC | Yes |
| Infrared | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
Additional Information






















Reviews
There are no reviews yet.