| Battery Capacity (mAh) | 6000 |
|---|---|
| Depth | 7.9 mm (0.79 cm) |
| Height | 173.16 mm (17.32 cm) |
| Weight (g) | 211 |
| Display Size | 17.53 cm (6.9 inch) |
| Resolution | 1600 x 720 Pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| GPU | Mali-G57 MC2 GPU @ 1072MHz |
| Other Display Features | 120Hz Adaptive HD+ Display, 240Hz Instantaneous Touch Sample Rate, 810 HBM Brughtness |
| Operating System | Android 15 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Type | Dimensity 6300 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed (GHz) | 2.4 |
| Secondary Clock Speed (GHz) | 2 |
| Operating Frequency | GSM:3/5/8, WCDMA:1/5/8, LTE FDD:1/3/5/8/B28, LTE TDD: 40/41 (120Mhz), SA: n1/n3/n5/n8/n28/n40/n78, NSA: n1/n3/n40/n78 |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 50MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | Dual AI Camera, Photo Mode, Ultra HD, Night Mode, Portrait Mode, Auto Night Mode, Google Lens, HDR, Watermark, Timer, Palm Shutter, Voice Shutter |
| Secondary Camera | 8MP Front Camera |
| Flash | LED Flash |
| HD Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | Rear Main Camera Video: 1080p@30fps, 720p@30fps, Front Camera: 1080p@30fps, 720p@30fps |
| Digital Zoom (x) | 2 |
| Frame Rate | Upto 120Hz fps |
| Image Editor | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Smartphone | Yes |
| SIM Size | Nano SIM |
| User Interface | Xiaomi HyperOS |
| Voice Input | Yes |
| Sensors | Proximity Sensor, Ambient Light Sensor, Accelerometer, E Compass |
| Upgradable Operating System | Yes |
| Series | C Series |
| Browser | Google Chrome |
| Other Features | IP64 Water & Dust Resistant, Triple TUV Eye Protect Certified |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Recording | Yes |
| Brand | POCO |
| In The Box | 1 x Handset, 1 x Adapter, 1 x Type-C USB Cable, 1 x Sim Eject Tool, 1 x Protective Case, 1 x Quick Start Guide, 1 x Warranty Card |
| Model Number | MZB0LVDIN |
| Model Name | C85 5G |
| Color | Mystic Purple |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Quick Charging | Yes |
| Notch Design | Punch-Hole |
| Headset Present | No |
| Phablet | No |
| Call Wait/Hold | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| Call Divert | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Call Records | Yes |
| Internal Storage (GB) | 128 |
| RAM (GB) | 4 |
| Expandable Storage (TB) | 1 |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Network Type | 2G, 3G, 4G, 4G VOLTE, 5G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G VoLTE, 5G, GSM, WCDMA |
| GPRS | Yes |
| Micro USB Version | USB Type C |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v5.4 |
| Mini HDMI Port | No |
| USB Tethering | Yes |
| Infrared | No |
| Audio Jack | Type C |
| Map Support | Google maps |
| GPS Support | Yes |
Additional Information






















Reviews
There are no reviews yet.