| Battery Capacity (mAh) | 5000 |
|---|---|
| Battery Type | Lithium-ion |
| Dual Battery | No |
| Width | 77.4 mm (7.74 cm) |
| Depth | 7.6 mm (0.76 cm) |
| Height | 167.4 mm (16.74 cm) |
| Weight (g) | 184 |
| Display Size | 17.02 cm (6.7 inch) |
| Resolution | 720×1600 Pixel |
| Resolution Type | HD+ |
| GPU | ARM Mali G57 |
| Display Type | PLS LCD |
| HD Game Support | Yes |
| Display Colors (Million) | 16 |
| Other Display Features | 90Hz Refresh Rate |
| Operating System | Android Oxygen Android 15 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Type | Helio G99 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed (GHz) | 2.2 |
| Secondary Clock Speed (GHz) | 2 |
| Operating Frequency | B1(2100), B3(1800), B5(850), B7(2600), B8(900), B20(800), B28(700) |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 50MP + 2MP |
| Primary Camera Features | Food, Hyperlapse, Night, Panorama, Photo, Portrait, Pro, Slow Motion, Video |
| Secondary Camera Available | Yes |
| Secondary Camera | 8MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Fixed Focus |
| Flash | Rear Flash |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Video Recording | Yes |
| Video Recording Resolution | FHD (1920 x 1080) (at 30 fps) |
| Image Editor | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Full Touch Capacitance |
| SIM Size | Nano SIM |
| Mobile Tracker | No |
| User Interface | One UI 7.0 |
| Social Networking Phone | Yes |
| Business Phone | No |
| Removable Battery | No |
| MMS | Yes |
| SMS | Yes |
| Keypad | No |
| Voice Input | Yes |
| Graphics PPI (ppi) | 260 |
| SIM Access | Dual/Single |
| Sensors | Accelerometer, Fingerprint Sensor, Light Sensor, Proximity Sensor |
| Upgradable Operating System | 6 OS Upgrade Expectation Count |
| Series | Samsung Galaxy M07 4G |
| Browser | Google Chrome, Samsung Internet |
| Ringtones Format | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB |
| FM Radio | Yes |
| FM Radio Recording | Yes |
| DLNA Support | Yes |
| Audio Formats | MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA |
| Video Formats | MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM |
| Brand | Samsung |
| In The Box | Data Cable (C to C), Quick Start Guide, SIM Ejection PIN, Smartphone |
| Model Number | SM-M075FZKDINS |
| Model Name | Galaxy M07 |
| Color | Black |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | No |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | Yes |
| Headset Present | No |
| Phablet | No |
| Call Wait/Hold | Yes |
| Conference Call | Yes |
| Video Call Support | Yes |
| Call Divert | Yes |
| Call Timer | Yes |
| Speaker Phone | Yes |
| Speed Dialing | Yes |
| Call Records | Outgoing, Missed |
| Logs | Incoming Calls, Outgoing Calls, Missed Calls, Spam Calls |
| Internal Storage (GB) | 64 |
| RAM (GB) | 4 |
| Expandable Storage (TB) | 2 |
| Memory Card Slot Type | Dedicated Slot |
| Network Type | 4G, 3G, 2G |
| Supported Networks | GSM |
| Internet Connectivity | 4G LTE,3G,2G |
| 3G | Yes |
| 3G Speed | HSPA+ 42.2, 5.76 Mbps |
| Micro USB Port | Yes |
| Micro USB Version | USB 2.0 |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Wi-Fi 5 (802.11 a/b/g/n/ac) 5GHz |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| Mini HDMI Port | No |
| NFC | No |
| TV Out | No |
| Infrared | No |
| USB Connectivity | Yes |
| Audio Jack (mm) | 3.5 |
| Map Support | Google Maps |
| GPS Support | Yes |
Additional Information






















Reviews
There are no reviews yet.