| Battery Capacity (mAh) | 7000 |
|---|---|
| Height | 166.38 mm (16.64 cm) |
| Weight (g) | 212 |
| Display Size | 17.27 cm (6.8 inches) |
| Resolution | 1570 x 720 pixels |
| Resolution Type | HD+ |
| GPU | ARM Mali-G57 MC2@1072MHz |
| Operating System | Android 16 |
| Processor Brand | Mediatek |
| Processor Type | Dimensity 6300 |
| Processor Core | Octa Core |
| Primary Clock Speed (GHz) | 2.4 |
| Primary Camera Available | Yes |
| Primary Camera | 13MP Rear Camera |
| Primary Camera Features | Photo, Video, Portrait, Night, PRO, Panorama, SLO-MO, Dual-view video, TIME-LAPSE, STICKER, Hypertext, GOOGLE LENS |
| Secondary Camera | 5MP Front Camera |
| Secondary Camera Features | Night, Video, Photo, Portrait, Panorama, Dual-view video, STICKER |
| Flash | LED Flash |
| HD Recording | Yes |
| Full HD Recording | Yes |
| Digital Zoom (x) | 10 |
| Image Editor | Yes |
| Dual Camera Lens | Primary Camera |
| Smartphone | Yes |
| Touchscreen Type | Capacitive |
| SIM Size | Nano SIM |
| Graphics PPI (ppi) | 256 |
| Predictive Text Input | Yes |
| Sensors | Proximity sensor, Ambient light sensor, E-compass, Accelerometer, Gyroscope |
| Other Features | IP64 |
| Audio Formats | MP3, AAC, AMR, APE, OGG, FLAC, WAV, MIDI, WMA |
| Brand | realme |
| In The Box | 1 x Phone, 1 x Charger, 1 x USB Data Cable, 1 x SIM Ejector Tool, 1 x Protective Case, 1 x Quick Guide |
| Model Number | RMX5261 |
| Model Name | P4 Lite 5G |
| Color | Mosaic Blue |
| Browse Type | Smartphones |
| SIM Type | Dual Sim |
| Hybrid Sim Slot | Yes |
| Touchscreen | Yes |
| OTG Compatible | No |
| Headset Present | No |
| Phablet | No |
| RAM Type | LPDDR4X |
| Call Divert | Yes |
| Call Records | Yes |
| Internal Storage (GB) | 128 |
| RAM (GB) | 4 |
| Memory Card Slot Type | Hybrid Slot |
| Network Type | 2G, 3G, 4G, 4G VOLTE, 5G |
| Supported Networks | 4G LTE, 4G VoLTE, 5G |
| GPRS | Yes |
| Bluetooth Support | Yes |
| Bluetooth Version | v5.3 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi Version | Yes |
| Wi-Fi Hotspot | Yes |
| USB Tethering | Yes |
| Map Support | Google Map |
-33%
Realme P4 Lite 5G (Mosaic Blue, 128 GB)(4 GB RAM)
₹13,999.00 Save:₹7,000.00(33%)
Available in stock
Additional Information






















Reviews
There are no reviews yet.